در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۷       ساعت ۱۱:۰۵       ۲۰۰ بازدید


خلاصه خبر :
حجت الاسلام اسدالله رئیسی معاون مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، ‌از برگزاری مراسم تجلیل از ممتازان مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ، مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) و دیگر قسمتهای مرکز به گفتگو نشست.

حجت الاسلام اسدالله رئیسی معاون مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، ‌از برگزاری مراسم تجلیل از ممتازان مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ، مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) و دیگر قسمتهای مرکز خبر داد و اظهار داشت: در مراسمی که روز یکشنبه هفته آینده ۲۵ آذرماه در مرکز فقهی ائمه اطهار برگزار می شود بیش از20 نفر از ممتازان مجموعه مرکزفقهی تجلیل می شوند.

وی اضافه کرد: مرکز تخصصی ائمه اطهار با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین حبیبی تبار در حوزه کلام و مذاهب اسلامی فعالیت می کند.

حجت الاسلام رئیسی افزود: این مرکز همچون دیگرمراکز تخصصی رسمی زیر مجموعه شورای عالی ومرکز مدیریت حوزه ه بوده و مدرک رسمی به طلاب خود ارائه می دهد، ریاست مرکز با آیت الله حاج شیخ محمد جواد فاضل لنکرانی است که یکی از سخنرانان این مراسم نیز خود وی خواهد بود، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه نیز در این مراسم به عنوان مهمان ویژه سخنران اصلی مراسم رو نمایی خواهند بود.

وی بیان داشت: در این مراسم همچنین از 50 عنوان کتاب که از سوی محققان و پژوهشگران مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) تألیف شده است و25عنوان نیزاز آثار پژوهشگران مرکز فقهی هم رونمایی خواهد شد که این آثار عمدتا در حوزه کلام ، مذاهب اسلامی ، فقه و . . . بوده و البته موضوعات دیگر را نیز شامل می شود.

معاون مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع)در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به «مذاهب اسلامی» و «مطالعات تطبیقی» به عنوان رشته های اصلی این مرکز یادآور شد: مرکز تخصصی ائمه اطهار (ع) در سال 1383 تأسیس و درسال1391 با موافقت شورای گسترش حوزه های علمیه به عنوان یکی از مراکز تخصصی رسمی ثبت گردید و فعالیت های خود را در دو رشته مذاهب اسلامی و مطالعات تطبیقی (تربیت محقق مذاهب اسلامی)، تحت نظارت مدیریت حوزه های علمیه انجام می دهد.

وی ادامه داد: این مرکز از ابتدا تا کنون بیش از 180 دانش پژوه جذب نموده که 90 نفر از آنها فارغ التحصیل شده و 90 نفر از ایشان مشغول به تحصیل و پژوهش هستند؛ دانش پژوهان این مرکز از ابتدا تاکنون در قالب یازده گروه به تحصیل پرداخته اند.

ایشان در رابطه با فعالیتای پژوهشی مرکز نیز گفتند که فارغ التحصلیان دوره آموزشی که با محوریت پژهش بوده در قالب پنج گروه علمی پژوهشی که همگی تطبیقی و مقارنه ای می باشد مشغول فعالیتهای پژوهشی که آثارمد نظر نیز آثار آنانان می باشد هستند .

حجت الاسلام رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: این مرکز در راستای فعالیت های آموزشی و پژوهشی خویش اقدام به برگزاری چندین کارگاه کرده که برخی از آنها عبارتند از کارگاه آموزشی و تخصصی نقد جریان­ های تکفیری و سلفیه با حضوراساتید متعدد داخلی وبین المللی از جمله  استاد حسن محمد حسن از مصر، آموزش فعالیت در فضای مجازی، برگزاری نشستهای علمیژوهشی بیش از 37 نشست ، نشستهای علمی تبلیغی برای مبلغین اعزامی به مناطق محروم و اسیب پذیرکشور، کارگاه روش و سبک مقاله نویسی و . . . بوده ومی باشد.