در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹       ساعت ۱۷:۰۲       ۲۰۰ بازدید


متن سوال : با مراجعه به تاریخ زندگی این بانو نمونه اسلام در می‌یابیم که حضرت دارای فضائل و کرامات بی‌شمار است از جمله فضائل و كرامات بی‌نظير آن حضرت، حاجت گرفتن عالم اهل سنت «عبد الرحمن آجهوری» از آن بانوی بزرگوار است؛


متن پاسخ :


پنجم جمادی الاولی سال پنجم هجری دختری پا به گيتی نهاد که چشم روشنی پدر و مادر بود. اميرالمؤمنين سلام‌الله‌عليه غرق در شادی و حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها خرسند از تولد اين دختر مطهره بودند. او را زينب نام نهادند که به‌راستی زينت پدر است. خطبه‌ی معروف آن بانوی جليله در دربار يزيد و از بين بردن شوکت و ابهت امويان، از جمله اقدامات شجاعانه آن حضرت بود و همگی گمان کردند که حضرت علی عليه‌السلام زنده شده است و در حال سخن است، با مراجعه به تاریخ زندگی این بانو نمونه اسلام در می‌یابیم که حضرت دارای فضائل و کرامات بی‌شمار است از جمله فضائل و كرامات بی‌نظير آن حضرت، حاجت گرفتن عالم اهل سنت «عبدالرحمن آجهوری» از آن بانوی بزرگوار است؛ چنان‌چه شبلنجی از علمای اهل سنت در اين مورد چنین می‌نويسد:

قال الشيخ عبد الرحمن الآجهوري المقري في کتابه مشارق الانوار: قد حصل لي في سنة سبعين ومائة بعد الألف کرب شديد من کروب الزمان فتوجهت الي مقام السيدة زينب المذکورة وانشدتها هذه القصيدة فانجلي عني الکرب ببرکتها و هي: آل آلِ طاها لَكُمْ عَلَینَا الْوِلاءُ لا سِواكُمْ بِما لَكُمْ آلآء.

در کتاب شيخ عبدالرحمن آجهوری که نامش مشارق الانوار است خواندم که [نوشته بود]: در سال هزار و صد و هفتاد برايم گرفتاری شديدی از گرفتاری‌های زمانه حاصل شده بود. به مقام سيده زينب که مذکور است توجه کردم و اين قصيده را سرودم، به برکت آن قصيده، سختی از من برداشته شد و آن قصيده اين است: آل طه، ولايت شما بر ماست، برای غیر شما نعمت نیست ما را .

الشبلنجي، مؤمن بن حسن، نور الابصار، ص382-383، تحقيق: دکتور عبد العزيز سالمان، المکتبة التوفيقية - مصر