در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸       ساعت ۱۱:۰۸       ۲۰۰ بازدید


متن سوال : از جمله سؤالاتی که ذهن هر منتظر راستین را به خود مشغول می‌سازد و آن را به کنکاش و تحفص وادار می‌کند این است که وظیفه اصلی منتظران حضرت مهدی (عج) در عصر غیبت چیست؟ و منتظران حضرت در عصر غیبت مؤظف به چه کارهایی هستند تا شرمنده امام خویش نگردند؟ با مراجعه به روایات رسیده از معصومان (علیهم السلام) وظایف متعددی را برای منتظران حضرت می‌توان برشمرد که در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:


متن پاسخ :

بسم الله الرحمن الرحيم

موضوع: وظایف حقیقی منتظران در عصر غیبت

مقدمه

از جمله سؤالاتی که ذهن هر منتظر راستین را به خود مشغول می‌سازد و آن را به کنکاش و تحفص وادار می‌کند این است که وظیفه اصلی منتظران حضرت مهدی (عج) در عصر غیبت چیست؟ و منتظران حضرت در عصر غیبت مؤظف به چه کارهایی هستند تا شرمنده امام خویش نگردند؟ با مراجعه به روایات رسیده از معصومان (علیهم السلام) وظایف متعددی را برای منتظران حضرت می‌توان برشمرد که در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

1.  ثابت قدم بودن

یکی از وظایف منتظران راستین در عصر غیبت امام زمان (عج) ثابت قدم بودن می‌باشد، به عبارت بهتر منتظران راستین حضرت در عصر غیبت در برابر شبهات از قبل اینکه اگر امام زمانی بود تا حالا باید ظهور می‌کرد، امام زمان هنوز به دنیا نیامده است و... همواره ثابت قدم و استوار هستند و هیچ گاه چنین شبهاتی خللی در استواری و استقامت آنان در مسیر امامشان وارد نمی‌سازد؛ همانطور که امام باقر (علیه السلام) در حدیث نورانی بر این وظیفه مهم تأکید می‌‍‌فرماید و آن‌ها را صاحب برترین پاداش‌ها می‌دانند: «حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ الْوَلِيدِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ الصَّفَّارُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْبَرْقِيِّ عَنْ أَبِيهِ عَنِ الْمُغِيرَةِ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ صَالِحٍ عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ الْبَاقِرِ ع أَنَّهُ قَالَ: يَأْتِي عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ يَغِيبُ عَنْهُمْ إِمَامُهُمْ فَيَا طُوبَى لِلثَّابِتِينَ عَلَى أَمْرِنَا فِي ذَلِكَ الزَّمَانِ إِنَّ أَدْنَى مَا يَكُونُ لَهُمْ مِنَ الثَّوَابِ أَنْ يُنَادِيَهُمُ الْبَارِئُ جَلَّ جَلَالُهُ فَيَقُولَ عِبَادِي‏ وَ إِمَائِي آمَنْتُمْ بِسِرِّي وَ صَدَّقْتُمْ بِغَيْبِي فَأَبْشِرُوا بِحُسْنِ الثَّوَابِ مِنِّي فَأَنْتُمْ عِبَادِي وَ إِمَائِي حَقّاً مِنْكُمْ‏ أَتَقَبَّلُ‏ وَ عَنْكُمْ أَعْفُو وَ لَكُمْ أَغْفِرُ وَ بِكُمْ أَسْقِي عِبَادِيَ الْغَيْثَ وَ أَدْفَعُ عَنْهُمُ الْبَلَاءَ وَ لَوْلَاكُمْ لَأَنْزَلْتُ عَلَيْهِمْ عَذَابِي قَالَ جَابِرٌ فَقُلْتُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَمَا أَفْضَلُ مَا يَسْتَعْمِلُهُ الْمُؤْمِنُ فِي ذَلِكَ الزَّمَانِ قَالَ حِفْظُ اللِّسَانِ وَ لُزُومُ الْبَيْتِ»؛ [1] (جابر از امام باقر عليه السلام نقل كرده كه حضرت فرمود : زمانى می‌آيد كه امام مردم غايب می‌شود پس خوشا به حال كسانى كه در آن زمان در امر امامت ما استوار بمانند. چون كمترين ثواب آنها اين است كه خداوند آنها را مورد خطاب قرار می دهد و می‌فرماید: اى بندگان من ، شما به سرّ من ايمان آورديد و غيب مرا تصديق كرديد. پس من بهترين ثواب را به شما مژده می‌دهم. شما بندگان من هستيد و بر من حق است كه عبادتهاى شما را قبول كنم و از تقصيرات شما بگذرم و به خاطر شما به بندگان باران نازل مىكنم و به خاطر شما بلاها را از بندگانم دفع مىكنم .اگر شما نبوديد هر آينه من عذاب خود را بر آنان نازل مىكردم .سپس جابر عرض می‌کند، ای فرزند روسول خدا(صلی الله علیه و آله) بهترین عمل که در این زمان انجام دهیم چه می‌باشد، حضرت فرمود: حفظ زبان و ماندن در خانه و داخل جریان ها فتنه انگیز نشدن).

2. عمل بر دستورات امامان قبل

از جمله وظایف که منتظران حضرت در زمان غیبت امام زمان (عج) بر عهده دارد این است که در دیندار خویش متزلزل نگردند و در عمل  به وظایف دینی خویش متحیر نشوند؛ بلکه باید در اصول و فروع دین به دستورات که از امامان قبل رسیده است جامه عمل بپوشاند، همانطور امام صادق(علیه السلام) در حدیث نورانی این وظیفه منتظران را چنین بیان می‌فرماید: «عنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ، قَالَ: دَخَلْتُ أَنَا وَ أَبِي عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ، فَقَالَ: فَكَيْفَ أَنْتُمْ إِذَا صِرْتُمْ‏ فِي‏ حَالٍ‏ لَا تَرَوْنَ‏ فِيهَا إِمَامَ هُدًى؟ وَ لَا عَلَماً يُرَى؟ وَ لَا يَنْجُو مِنْهَا إِلَّا مَنْ دَعَا دُعَاءَ الْغَرِيقِ؟  فَقَالَ لَهُ أَبِي: إِذَا وَقَعَ هَذَا لَيْلًا فَكَيْفَ نَصْنَعُ؟ فَقَالَ: أَمَّا أَنْتَ فَلَا تُدْرِكُهُ، فَإِذَا كَانَ ذَلِكَ، فَتَمَسَّكُوا بِمَا فِي أَيْدِيكُمْ، حَتَّى يَتَّضِحَ لَكُمُ الْأَمْرُ»،[2]  (عبد الله بن سنان گويد: من و پدرم بر امام صادق (عليه السلام) وارد شديم؛ پس آن حضرت فرمود: چگونه خواهيد بود آن هنگام که زندگي شما بگذرد؛ اما امام هدايت گر و پرچم حق را نبينيد. در اين زمان کسي نجات نيابد مگر اين که دعاء غريق بخواند؟ پدرم عرض کرد: اگر اين وضعيت ظلماني اتفاق بيفتد، چه کار کنيم؟ آن حضرت فرمود: تو آن زمان را درک نخواهي کرد، اگر چنين شد؛ به آن چه در دست شما است تمسک کنيد یعنی به آن چه از ائمه قبل آموخته‌ايد، عمل کنيد) تا اين که وضعيت براي شما واضح شود).  

3. پیشه کردن تقوا و توجه به مکارم اخلاق

یکی دیگر از وظایف که منتظران باید در عصر غیبت به آن توجه کند، این است که از عمل به وظایف دینی و محاسن اخلاق غفلت نورزد و نسبت به تقوا الهی کوشا باشند، همانطور که امام صادق(علیه السلام) در حدیث نورانی بر آن تاکید می‌فرماید:  مَنْ سَرَّهُ أَنْ يَكونَ مِنْ أَصْحابِ الْقائِمِ فَلْيَنْتَظِرْ وَلْيَعْمَلُ بِالْوَرَعِ وَمَحاسِنِ الْأَخْلاقِ وَهُوَ مَنْتَظِرٌ فَاِنْ ماتَ وَقامَ الْقائِمُ بَعْدَهُ كانَ لَهُ مِنَ الْأَجْرِ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ أَدْرَكهُ»؛ [3](كسي كه دوست مي‌دارد از اصحاب امام قائم بشمار آيد، پس در انتظار بسر ببرد و ورع و پارسايي را پيشه خود سازد و به محاسن اخلاق بپردازد، اين چنين كسي را منتظر گويند و اگر بميرد در حاليكه امام خود را زيارت نكرده باشد، پاداش وي بسان كساني است كه در ركاب امام حضور دارند).

نتیجه

باتوجه به آنچه یاد شد می‌توان به این نتیجه رسید که وظایف حقیقی که منتظران راستین حضرت مهدی (عج) در عصر غیبت حضرت باید به آن توجه کنند متعدد بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به ثابت قدم بودن در راه امام زمان (عج)، عمل به دستورات امامان قبل و پیشه ساختن تقوای الهی اشاره کرد.فهرست منابع

. 1 كمال الدين وتمام النعمة، الشيخ الصدوق، ص 330

  [2] علی بن بابویه قمی،  الإمامة و التبصرة من الحيرة؛ ص127

[3]  مستدرك سفينة البحار، ج ۶، ص ۱۸۴